Pomoc ośrodka w leczeniu uzależnienia od hazardu

Na początku gry hazardowe wydają się jedynie niewinną rozrywką. Wizyta w kasynie to świetny sposób na nudę a gra w karty za pieniądze to dodatkowy dreszczyk emocji. Z kolei kolejna zdrapka to tylko złotówka, dwa lub trzy złote. Jednak od ryzyka związanego z grą również można się uniezależnić.

Jak wyleczyć się z hazardu, czyli pomoc ośrodka leczenia uzależnień

skuteczne ośrodki leczenia uzależnień od hazarduSkutki uzależnienia od hazardu mogą być tragiczne, spirala długów, problemy z wierzycielami, którzy domagają się spłaty używając przy tym brutalnych metod, utrata pracy, rozpad rodziny a nawet samobójstwo osoby uzależnionej. Sama gra w karty kiedy zawodnik wyznaczy sumę do jakiej może przegrać i się tego trzyma to zabawa. Jednak gdy przegrywane przez niego sumy rosną, gracz spędza coraz więcej czasu na rozgrywce, ponieważ ma nadzieję, że za którymś razem się odkuje i wygra dwa lub kilka razy tyle niż to co przegrał do tej pory. Nie jest w stanie przestać grać, pomimo świadomości że to nie jest normalne. W takim przypadku pomóc osobie chorej osobie mogą już tylko skuteczne ośrodki leczenia uzależnień od hazardu. Warto zapamiętać, że im wcześniej osoba mająca z tym problem poszuka pomocy, tym skutki nałogowej gry będą mniej drastyczne. Terapia jest skuteczna tylko wtedy gdy osoba uzależniona przyzna się przed samym sobą, że ma problem. W początkowej fazie leczenie może przybrać formę wizyt u specjalistów takich jak psycholog czy psychoterapeuta. Jednak kiedy uzależnienie się rozwinęło konieczna jest terapia w zamkniętym ośrodku. Tam specjaliści zajmą się poszukiwaniami podłoża, które popycha uzależnionego od gry i na podstawie tych informacji pomogą wyjść z nałogu.

W leczeniu hazardu stosowane są takie same metody leczenia jak w przypadku innych uzależnień, np. od alkoholu, narkotyków czy leków. Osoba uzależniona może uczestniczyć w terapii indywidualnej lub grupowej. Wyjść z nałogu pomaga również samoocena czyli zapiski prowadzone przez osobę chorą, które pozwalają na nazwanie ich uczuć.